• Úvodní stránka
• O soutěži
• Výsledky
• Úlohy
• Fotogalerie
• Partneři soutěže
• Publicita soutěže
• Kontakt

DEUTSCHE VERSION

 

O soutěži

Mezinárodní matematická soutěž Adama Riese je organizována Společností Adama Riese a je určena pro studenty 5. tříd ve spolkových zemích Sasko, Bavorsko (část Oberfranken) a Durynsko a pro studenty prim gymnázií Ústeckého kraje. Soutěž probíhá ve třech kolech. První kolo probíhá na jednotlivých školách a nejlepší účastnící se kvalifikují do oblastního kola. Organizace oblastních kol a určení kritérií pro postup je v kompetenci jejich organizátorů. V Ústeckém kraji postupují do oblastního kola tři nejlepší účastníci školních kol. Právo účasti ve finálovém kole soutěže následně získá deset nejlepších účastníků oblastního kola, které se v rámci Ústeckého kraje koná na Podkrušnohorském gymnáziu, Most.

Soutěž je pojmenována po Adamu Riesovi (1492 - 1559), který se za svého života výrazně zasloužil o rozvoj výuky matematiky (podle jeho knih s příklady se na německém území vyučovala matematika ještě v 18. století) a také o aplikaci matematiky do mnoha oblastí reálného života, např. při obchodech s vytěženou stříbrnou rudou, při tvorbě norem na parametry pečiva v závislosti na úrodě obilí (tzv. chlebové normy, které se používaly i na našem území v Chebu či v Jáchymově) nebo v oblasti výpočtu různých typů daní.

Podkrušnohorské gymnázium, Most se podílí na české účasti v soutěži Adama Riese od roku 1994. Tato účast spočívá v přípravě studentů a výběru účastníků z řad žáků naší školy a v organizaci a personálním zajištění celkové české účasti na finálovém kole soutěže v městě Annaberg-Buchholz. Naše škola není jedinou českou školou, která vysílá své žáky do soutěže. Pravidelnými účastníky soutěže byli v předcházejících letech také žáci Prim gymnázií v Lounech a v Kadani.

Mezi největší úspěchy české účasti patří druhá místa studentů naší školy Lenky Sarnové, Michala Pelce, čtvrtá místa Františka Krtičky, Vojtěcha Mezery (Gymnázium Louny), Vlasty Blahové (Gymnázium Louny). Vzhledem k náročnosti celé soutěže a k velké konkurenci účastníků soutěže z německých spolkových zemí (jen ve spolkové zemi Sasko se prvního kola soutěže účastní přes 1500 žáků a matematické schopnosti každého z desítky účastníků finálového kola soutěže jsou na velmi vysoké úrovni) je každé umístění v první desítce finálového kola soutěže velkým úspěchem.

Od školního roku 2008/2009 došlo na české straně ke změně v organizaci výběru účastníků finálového kola soutěže. Podkrušnohorské gymnázium, Most se stalo po dohodě se Společností Adama Riese organizátorem oblastního kola soutěže, do kterého jsou zváni z každé zúčastněné školy (osmiletá gymnázia Ústeckého kraje) tři nejlepší řešitelé školního kola. Deset nejlepších řešitelů tohoto kola získá právo účastnit se v průběhu června finálového kola soutěže.